Doba pohodlia nás oslabuje. Prekúrené byty, klimatizácia v aute, byte, v práci, teplá voda je samozrejmosť, potravín nadbytok, technológie na každom kroku už aj v detských rukách. Takto by som mohol pokračovať a vymenovávať všetky oblasti v ktorých sme si my ľudia dokázali uľahčiť náš život. Je to zlé? To iste nie. Technológie a všetko, co nám pomáha lepšie zvládať prácu, vzdelávanie sa, bezpečnosť, či iné oblasti sú v poriadku. Aj tu platí známe pravidlo fungujúce vo výžive “Dávka robí jed”.
Prečo si myslím, že sme v súčastnosti už prekročili optimálnu “dennú rozumnú dávku” pohodlia? Nie, nie je to klasická “žabo myšia” vojna generácií, keď starší dôležito vysvetľujú mladším, ako bolo za ich čias vsetko iné, lepšie, rozumnejšie a ako je to dnes všetko zlé, skazené a nerozumné. Naopak, sú to objektívne ukazovatele, ktoré naznačujú, že s našou dobou nie je všetko v poriadku.
Dievčatá z 80-tych rokov behali rýchlejšie ako chlapci v ich veku dnes. Chlapci trénujúci hokej v súčasných prestížnych mládežníckych kluboch by podľa niekdajších tabuliek skončili v kolonke “netrénovaný”. (Viktor Bielik)
Ak si porovnáme technológie, výstroj, doplnky výživy, či podmienky v tréningu v minulosti a dnes, pôsobia až komicky. Smiech nás však prejde v okamžiku porovnávania výsledkov, kde borci v “sparťanských” podmienkach prípravy dosahovali lepšie výsledky ako naši súčasní experti na bio-hacky, life-hacky, výkonnostné hacky a iné skratky.
Keď ja nemám podmienky na pohyb …
Emil Zátopek, držiteľ svetových rekordov v behu, trojnásobný olimpijský víťaz (3 disciplíny na jedných olimpijských hrách) bežecká legenda trénoval v podmienkach, ktoré by nám dnes okamžite poslúžili ako objektívne výhovorky, prečo nemôžme trénovať vôbec, nie to ešte aby sme dosiahli výkony na svetovej úrovni. Protektorát, zákaz vychádzania vo večerných hodinách (teda v čase, kedy za normálnych okolnosti Emil najčastejšie a najviac trénoval), jedlo len na prídel za lístky, teda často žiadne jedlo alebo akútny nedostatok a o kvalite ani nehovoriac. Skutočne my dnes nemáme vhodnejšie podmienky na pohyb?
Psychická NEodolnosť
Nie iba fyzické ukazovatele bijú na poplach. Ani po psychickej stránke nie sme na tom najlepšie. Mladšie generácie nevedia čo je vojna, nepoznajú strach o život, ani hlad. Majú viac slobody, môžu slobodne cestovať, vzdelávať sa. Napriek tomu, alebo možno práve preto dnes môžme pozorovať pravdepodobne zvýšenú precitlivenosť mladých ľudí. Štatistika samovrážd z Českej republiky je alarmujúca. Štyri samovraždy denne z toho cca 60% tvorí mládež vo veku od 14-19 rokov. Odborníci si teda kladú otázku: Je doba naozaj tak stresujúca, alebo sme my menej psychicky odolní, či viac precitlivelí? (Marián Jelínek)
Ako sa dostať z pasce pohodlia
Zatiaľ to nevyzerá tak, že by nám z pasce pohodlia pomohla samotná doba s jej prirodzenými obmedzeniami, ktoré by nás donútili adaptovať sa a stať sa tak menej citlivými na chlad, fyzicky zdatnejšími, či psychicky odolnejšími. Riešenie máme, ako to už býva zvykom vo vlastných rukách. No práve to je zároveň našim “prekliatím”, kedže vystúpiť z našej vlastnej zóny pohodlia iba môžeme, ale nemusíme.
Vlastná zodpovednosť je však zároveň aj tým najsilnejším akcelerátorom našej vnútornej sily a pravého sebavedomia. Keď totiž vyhráme boj so sebou samým a to bez pomoci rôznych nepovolených doplnkov výživy, či iných pomôcok, víťazstvo je pravé, silné a trvá dlho. Každým takýmto víťazstvom posilňujeme svoju vnútornú silu, svoje odhodlanie, odvahu a odolnosť nie iba v oblasti v ktorej sme sa prekonali. Takéto poctivé víťazstvo je prenosné do každej našej činnosti v živote.
Vykroč každý deň aspoň na chvíľu zo svojej zóny pohodlia
Oblastí v ktorých dokážeme denne prekonávať samých seba je veľa. Každý pozná tie svoje slabosti, ktoré by mal rád vo svojich rukách a dokázal ich ovplyvniť tak, aby ho neobmedzovali žiť život v kvalite akú si predstavuje. Niekoho obmedzuje obezita, iného slabosť, a niekoho obmedzuje uzimenosť.
Príbeh zo života
Paradoxne najväčším teplomilom býva najčastejšie zima. Zamysleli ste sa niekedy nad tým? Tak tomu bolo aj u Števky Sokolovej z Trebišova. S jej manželom Marošom sme mali práve pravidelný coaching v silovom tréningu s kettlebell u nich doma. V závere prišla reč na otužovanie.
Maroš bol rozhodnutý, že pri najbližšej príležitosti absolvuje otužilecký tréning so mnou v našom klube ĽadoBorci Slovensko vo Vranove nad Topľou. Ako správny manžel, parťák a otec okamžite myslel aj na svoju manželku a ich dve dcéry. “A čo moje dievčatá, mohli by aj ony?” Manželka Števka je fyzicky zdatná Zumba inštruktorka a fitness trénerka, no čo sa týka chladu s tým sa nikdy nekamarátila. Naopak, miluje teplo, no paradoxne zima jej je aj v lete a aj v lete ma neustále studené prsty na rukách a nohách.
“Mňa veru do studenej vody nikto nedostane.”
No dobre, do studenej sme Števku nedostali. No vďaka manželovi Marošovi a ĽadoBorcom z Vranova sme ju dostali do vody ľadovej.
Števka spolu s Marošom zvládli na prvý krát absolútne poctivé otužilecké podmienky. Fúkal mierny vietor a voda mala niečo málo cez 0’C. To, ako to celé zvládli prekvapilo nie len nás, skúsených ĽadoBorcov, ale aj ich samotných.
Števka v sobotu vyhrala nad sebou aj nad obmedzením z chladu. Všetko to bolo v hlave. Zatiaľ samozrejme nevyhrali vojnu, len bitku, no urobili to najpodstatnejšie a zároveň najťažšie, svoje rozhodnutie a prvý krok.
Tvoje víťazstvo siaha ďaleko za hranice Tvojho života
Nikdy sa nevzdávaj, pretože bojuješ za svoj život a často nie iba za ten. Nikdy nevieš, pre koho si vzorom a inšpiráciou. Komu Tvoje víťazstvo zmení život. Môžeš sa stať inšpiráciou pre desiatky ľudí, ktorí potrebujú možno práve Tvoj osobný príklad, aby nabrali odvahu urobiť svoje vlastné rozhodnutie a svoj prvý krok k tomu, aby zmenili svoj život k lepšiemu. Maroš so Števkou sú takými to vzormi v športe aj vo výžive pre svoje vlastné dcérky, ale aj pre svoje okolie. Teraz sa svojim odvážnym rozhodnutím a krokom stali inšpiráciou aj v oblasti v ktorej potrebovali prekonať samých seba. O to silnejší je ich osobný príklad a ich ich vnútorná sila. Gratulujem, máte môj rešpekt.
Ak sa aj Ty cítiš otrokom svojho pohodlia, ktoré Ťa obmedzuje obezitou, slabosťou, bolesťami chrbtice, či práve slabou odolnosťou voči chladu a poveternostným podmienkam, kontaktuj ma a určite spolu nájdeme spôsob, ako nad tým zvíťazíš. Michal Lakatoš
Kontakt
Tel: 0918601777
Mail: [email protected]
O autorovi: Michal Lakatoš
Športom žijem už od detstva. Učarovali mi bojové umenia. Začal som Judom, pokračoval NinJutsu a zakončil Wing Tsun. Neskôr som sa venoval už len rekreačnému posilňovaniu. Trénerom som od roku 2010.
Ďalšie príspevky od Michal Lakatoš