Skôr než začneme rozoberať kedy a ako je vhodné začať, pozrime si v stručných odsekoch, čím sa poctivé premeny životného štýlu líšia od tých „extrémnych“. Pri nich je jediným cieľom nárazový, vysoký úbytok hmotnosti za každú cenu, aj za cenu poškodenia zdravia.

Poctivé premeny sú tu pre teba, ale musíš tu byť aj ty pre ne

Poctivé premeny nekončia pri prvej prekážke – komplikácii, ale ani pri prvom pozitívnym výsledku.

Poctivé premeny sú komplexným procesom zmeny životného štýlu so všetkým, čo k tomu patrí.

Poctivé premeny neprebiehajú v „sterilnom“ prostredí laboratória, ale v bežnom živote.
Nečakaj, že práve teraz, keď si sa rozhodol / rozhodla pracovať na svojej premene, sa odrazu pred Tebou vyhladí cesta a zmiznú všetky prekážky.
Nečakaj, že počas Tvojej snahy o zmenu zmizne každodenný stres, zhon v práci aj doma, nikdy neochorieš, deti nebudú vystrájať a manžel nebude zlostiť .
Nečakaj, že po 10, 20, 30 rokoch zanedbávania stravy a primeraného pohybu pôjde odrazu všetko hladko, že bez boja vyhráš nad všetkými zlými návykmi a bez námahy nadobudneš nové, v prospech cieľa fungujúce návyky.

Poctivé premeny Ťa postupne učia pracovať na svojej premene za každých okolností.
Keď nebežíš, kráčaj, keď nemôžeš kráčať, tak sa pomaly presúvaj, keď nejde ani to, tak sa plaz, ale nikdy to nevzdaj, nezastav sa, pretože v tom momente nestojíš, ale cúvaš.

Dôležité je začať s premenou čo najskôr a byť rozhodnutý

Poctivé premeny ťa učia pochopiť, že nikdy to nebudeš mať ľahšie ako práve TERAZ.
S ubiehajúcim časom, a teda stupňujúcim sa vekom, pribúda tuk a ubúda vápnik, pribúdajú choroby, zapríčinené životným štýlom, ale aj také, na ktorých nenesieš žiadnu vinu a nechápeš, prečo práve Ty.
Pribúdajú bolesti, za ktoré je zodpovedné Tvoje rozhodnutie čakať na lepšie podmienky, ale aj bolesti, za ktoré nemôžeš. Spravodlivé? Nespravodlivé? Neviem. Takto to proste je. Nikdy nečakaj, že neskôr to budeš mať ľahšie ako TERAZ.

Poctivé premeny Ťa učia pochopiť, že v 50-ke to nepôjde rovnako ako keď si mal 20 rokov, ale pôjde to.
Ak Ti v 20-ke stačilo 60% úsilia a 20% efektivity na dosiahnutie 100% Tvojho cieľa, dnes (ak máš napr. 40 a viac) by Ti to nestačilo ani na udržanie stavu v ktorom sa nachádzaš.
Čím si starší, tým efektívnejšie potrebuješ trénovať a prísnejšie sa stravovať, ak sa chceš udržať v primeranej kondícii, alebo dokonca ďalej napredovať vo výkone.
Spravodlivé? Nespravodlivé? Neviem.
Takto to proste je a buď sa v tom naučíš fungovať, alebo budeš stále frustrovaný z toho, že to už nie je to čo bolo kedysi.

Poctivé premeny Ťa učia eliminovať alebo zvládnuť stres, učia Ťa fungovať napr. počas choroby tak, aby si nezišiel z cesty a nemal pocit, že sa proces zastavil.

Poctivé premeny Ťa učia na začiatku prekonať lenivosť disciplínou, ale neskôr radšej premeniť návyk LENIVOSŤ, za návyk RADOSŤ Z POHYBU, pretože to je jediná šanca na dlhodobý či trvalý efekt.

Poctivé premeny sú o spolupráci

Poctivé premeny nie sú o vzorci 50% + 50% = 100%.
Poctivé premeny sú o vzorci Tvojich 100% + trénerových 100% = 100% výsledok, teda cieľ za ktorý si bojoval. Tréner Ti ukáže smer, naučí Ťa, pomôže Ti, nebude do Teba tlačiť prázdne motivačné heslá, ale povie Ti pravdu o Tvojich slabých aj silných stránkach. Nikdy to, ale neurobí za Teba.
Svojich 100% musíš zvládnuť a odovzdať sám. Ty musíš byť ten, kto príde, kto požiada o pomocnú ruku, kto urobí, čo je potrebné a odporúčané, kto bojuje denne so starými návykmi a kto ten boj nakoniec vyhrá. A presne to Ťa robí silnejším, to si potom na svojom výsledku najviac ceníš, toto Ti nemôže dať žiadna prvoplánová diéta či FAKEové tabletky a podobné nezmyselné „skratky“, ktoré Ťa naopak robia slabším.

Môžu dopadnúť poctivé premeny tak, že nedosiahneš svoj cieľ? ÁNO. Ak sa tak Ty sám rozhodneš.
Tento systém bude pre Teba fungovať iba vtedy ak aj Ty budeš fungovať (dodržiavať jeho pravidlá) v tomto systéme.

Inšpirácia pre úspešný začiatok

Príklad, ktorý by Ti mal našepkať niečo o tom, čo to znamená, keď skutočne CHCEŠ a nie len, že si ŽELÁŠ…

Majka Mužíková, Vranov n/T
Diagnóza: Papilokarcinom štítnej žlazy (zhubný nádor štítnej žľazy)

  • prvé ožarovanie september 2013,
  • začali sme cvičiť v novembri 2013,
  • apríl 2014 pás -26 cm, hruď -22 cm, boky -12 cm, stehná -9 cm
  • ďalší cyklus ožarovania bol apríl a máj 2014 – pokračovanie vo výrazne nižšej intenzite tréningu ako pôvodne,
  • august 2014 -kontrolný cyklus- už iba MALÁ DÁVKA!!! ožarovania – výsledky boli SUPER,
  • september 2014 pokračujeme v tréningu
  • október 2014 (rok cvičenia) pás -33 cm, hruď -26 cm, boky -14 cm, stehná -14 cm
  • február 2015 TEHOTENSTVO
  • október 2015 – Dávidko dostal bračeka Mateja
  • február 2016 – pokračujeme v procese – (dohodnuté pohybové aktivity na doma, prvý spoločný tréning, analýza stavu v ktorom sa nachádzame, meranie…)
  • mimochodom… Aký bol prvý kettlebell swing po takmer 2 ročnej pauze počas ktorej nebolo možné tento cvik prevádzať? PERFEKTNÝ!

Ponaučenie: Nauč sa kettlebell swing robiť naozaj správne, nepreskakuj “povinnú výbavu” a poslúži Ti do konca života bez úpadku v technike.

Pomohlo Ti to trošku porozumieť? Ak áno, rád som bol nápomocný.

Ak sa chceš o poctivých premenách dozvedieť viac, prečítaj si aj prvú a tretiu časť tejto série.