Legendárna výprava na FIBO 2015

Legendárna výprava na FIBO 2015

Na začiatku bol nápad. Dnes môžem zodpovedne povedať skvelý nápad, ktorý sa zrodil v hlave Michala Duchoňa a Janky Schweighoferovej. Výsledkom bola legendárna výprava na FIBO 2015.

Keď mi Michal oznámil, že pripravuje túto legendárnu výpravu, mal som zmiešané pocity. Na jednej strane som tušil, že to bude niečo výnimočné, kde určite nechcem chýbať, no na strane druhej to bolo niečo, čo bolo mimo môjho plánu v tomto období.

V prvom polroku 2015 má u mňa prioritu č.1 jedine príprava na SFG1 certifikáciu, a to ako časovú, tak aj finančnú. Preto, aj keď som najskôr s nadšením súhlasil s mojou účasťou, neskôr som ju zrušil, a to práve preto, že som očakával vysoké náklady.

Miško Duchoň však použil akési čary, svoj šarm a odzbrojujúci úsmev, vďaka čomu sa mu podarilo znížiť náklady na viac ako prijateľné, a to definitívne rozhodlo.

Idem!

Očakávania boli vlažné

Priznám sa, že moje očakávania zo samotného veľtrhu boli skôr vlažné a viac som sa tešil na pestrú paletu osobností, ktoré potvrdili svoju účasť. V priebehu roka absolvujem aj desať seminárov, workshopov či kurzov a každý jeden má vždy navyše pridanú hodnotu práve v podobe rozhovorov s ľuďmi, ktorí sa na nich zúčastňujú. Tak to bolo aj na tejto výprave. Už cesta autom stála za to. Skúsenosti, zážitky, odborné témy, to všetko odznelo v našom východniarskom „Šila exprese“ a určite aj v ďalších dvoch autách našej legendárnej výpravy.

Je FIBO pre každého?

Každý, kto si chce zariadiť či zveľadiť svoje fitnesscentrum, alebo načerpať inšpiráciu, prípadne len osobne stretnúť najznámejšie osobnosti zo sveta fitness, kulturistiky, powerliftingu, či bojových umení, nemal by na FIBO chýbať.

Ako som už spomínal, moje očakávania zo samotného veľtrhu boli vlažné, vzhľadom k môjmu smerovaniu v oblasti tréningu. Neočakával som, že nájdem prevratný objav vo vývoji kettlebell (železnej gule s madlom) či veľkej činky. Aj keď, pokusy tam boli. Kettlebell rôznych hypergalaktických tvarov, materiálov, farieb, prípadne naplnené vodou a pod. wink emotikon

Fitness biznis kult nesklamal

Stroje za ktoré by sa nehanbil ani Jules Verne.
Pre všetkých fitness vysedávačov a slečinky mám dobré správy. Vývoj v tomto smere „pokročil“ a my môžeme byť svedkami voľného pokračovania fitness bestselleru „blbý a blbší“.
Už nemusíme len sedieť a „cvičiť“, „experti“ na pohyb pre nás pripravili vychytávky pre posilnenie našej slabosti.
Blbé slovné spojenie „posilnenie našej slabosti“? Veď píšem, že sa jedná o bestseller „Blbý a blbší“.
Už nám stačí sedieť a stroj doslovne cvičí (rozumej vykonáva pohyb) za nás. Škoda ďalších slov…

Aj tu sa však našli zaujímavé vecičky, hodné zastavenia sa. Napr. tzv trakčná lavica slúžiaca ku gravitačnej spinálnej dekompresii, a teda uvoľneniu chrbtice alebo lezecká stena s meniacou sa polohou a automatickým posúvaním lezeckej časti, takže je možné ju umiestniť aj do gymov s obmedzeným priestorom. Zaujímavé bolo aj akési „prehadzovadlo“ pri ktorom si cca cez „premiestnenie“ nahodíš madlo k hrudi a potom ho vymrštíš dopredu. To isté potom z druhej strany. Podobných zlepšovákov, viac, či menej zmysluplných tam bolo viac.

  • Michal Lakatoš na FIBO 2015
  • Novinky na FIBO 2015
  • Lezecká stena na FIBO 2015
  • Skutočne úľava? FIBO prinieslo rôzne novinky

Testosterón vs estrogén

Čo je na tom zvláštne? Jasné, že tam boli muži s prebytkom testosterónu či ženy s vyváženým charakterom. Na tom nič zvláštne na fitness veľtrhu nie je. Zvláštne je, ak si dominanciu týchto hormónov vymenia muži so ženami medzi sebou. Potom sa musím zastaviť a na chvíľu tipovať či ten robokop s dlhými vlasmi, čo sa ku mne blíži je žena, alebo muž. Už je odo mňa len na pár metrov, je to muž, nie počkaj, je to žena, sakra, alebo predsa len muž?? No dobre, už sa tam nepozerám, nie som si istý, či chcem poznať pravdu.

V diaľke vidím skupinu chlapcov.
Sú takmer nahí, len v plavkách. Hádam, sú to nejakí fitness borci? Fitness asi budú, ale borci asi ťažko.
Pohybovo mi pripomínajú skôr skupinu chlapcov ako „New kids on the Block“, alebo „N Sync“.
Kto by si nepamätal týchto sladkých huncútov, tak skúsim aktuálnejší príklad, Justin Bieber.

Takže toto majú byť tie vzory a ideály?
O tom ešte asi napíšem nejakú krátku úvahu.

„VRAHOVIA“ 🙂

Toto je naozaj len informačný odsek. Len aby ste vedeli, že aj takí tam boli. Slovo „vrahovia“ je v tomto prípade naozaj len vysoko nadsadené, platí tu prísna prezumpcia neviny. Môžu to byť skutočne veselí, dobrosrdeční chlapi, ktorí len tak vražedne pôsobia. No prisahám a Rado Gergeľ mi je svedkom, že niektorí vyzerali akoby ráno zjedli deti a už pri vstupe na FIBO zavraždili len tak po ceste dvoch troch trénerov. Aj preto o nich nemáme žiaden obrazový záznam, pretože sme neriskovali že nás pri fotení zabijú pohľadom a zjedia aj s foťákom. Teda našiel sa medzi nami aj jeden odvážlivec, Gabi Harčarik, ktorého som s jedným podobným odfotil, no keďže sme to obaja prežili, nebol to zrejme ten silný odvar, alebo už obedoval tesne pred tým. wink emotikon

Doplnky výživy

Senzácia sa nekonala ani na tomto poli. Ultra galaktické špeciálne formuly, kombinácie rôznych tajných anabolických byliniek či tabletky, po ktorých nám vyrastie biceps do 30 dní a do 14 dní sa nám na bruchu objavia vymakané tehličky, zostali len na letákoch a plagátoch.
No aj tu sa objavili svetlé výnimky.
Aká je to svetlá výnimka na poli doplnkov výživy? Bojím sa, že nám v tomto čoskoro klesne latka tak nízko, že za svetlú výnimku budeme považovať akúkoľvek tyčinku či snack v ktorom bude mať sója zastúpenie nižšie ako 50%.

My sme však objavili zložením veľmi kvalitné tyčinky od Reflexu alebo pochúťku z čistého vaječného bielka pod názvom Šmakoun. Je možné, že by sme našli svetlých výnimiek viac, no bolo tam toho naozaj extrémne veľa a nebolo možné podrobne sa venovať všetkým doplnkom.
Niektoré majú v istých prípadoch väčší význam, iné menší, ďalšie nemajú význam žiaden, všetko sú to ale iba DOPLNKY a na to by sme mali pri ich výbere a kúpe pamätať v prvom rade.

Tu si s dovolením môjho kamaráta Rada Gergeľa, dovolím použiť časť z jedho pohľadu na túto problematiku tak, ako ju zaznamenal a výstižne pomenoval on.

„POZNATOK Č.1″

Teda prvý poznatok, ktorý si z FIBO odnášam je fakt, že treba VZDELÁVAŤ V PRVOM RADE SPOTREBITEĽA. Zoberiem produkt, otočím na zadnú stranu, prečítam zloženie…a vrátim do regálu (najčastejší scenár). Chyba je na oboch stranách. Spotrebiteľ chce najnižšiu cenu a výrobca chce najnižšie náklady. Vo väčšine prípadov vyrobiť takýto produkt je priam nemožné. Existujú však výnimky a práve mojou úlohou a celou filozofiou RADY ACTIVE je takéto produkty vyhľadať, zvážiť pomer ceny a kvality a napísať vám o nich (poprípade nakúpiť vo veľkom a dať vám ich za najnižšiu možnú cenu). Vidím, že má obrovský význam v tomto pokračovať. Vidím, že si narobím kopu nepriateľov, no “ak ťa všetci majú radi, pravdepodobne robíš niečo zle”.
Radovan Gergeľ

Zhrnutie legendárnej výpravy Fibo 2015

Legendárna výprava mala zmysel a stála za to.

Ja osobne som si uvedomil, že na jednej strane asi nikdy nejako extrémne nezbohatnem, na strane druhej však moja práca má zmysel.
Zaujímavé precitnutie prišlo v mometne, keď som zistil, že neustálym nadobúdaním vedomostí, skúseností vlastných aj od mojich priateľov a kolegov je mojou povinnosťou a poslaním viesť mojich žiakov správnym smerom v oblasti výberu pohybovej činnosti. To ešte nie je to precitnutie.

No priam nevyhnutné je chrániť ich nie len pred nástrahami fast foodov, či komfortnej zóny, ale paradoxne dokonca aj pred samotným pomýleným fitness priemyslom.

Zaslúžený oddych

Zaslúžený oddych

FIBO 2016 ťa očakáva

Ďakujem ešte raz Michalovi Duchoňovi a Janke Schweighoferovej z portálu www.fitnessa.sk za tento skvelý zážitok a za obdivuhodnú organizáciu.

Teším sa už teraz na budúcu výpravu FIBO 2016, kde by som chcel venovať do väčšej miery rozhovorom a konzultáciám s ostatnými členmi výpravy, pretože najväčší prínos a hodnotu vidím práve u týchto ľudí.

 Pre všetkých, ktorí by sa na budúci rok chceli zúčastniť ešte legendárnejšej výpravy FIBO 2016 je tu k dispozícii prihlasovací formulár. Neváhaj a zapíš sa už teraz.