Žiť s každodennou bolesťou nechce nikto. No koľkí z nás sú skutočne ochotní investovať svoj čas a energiu na to, aby sa naučili ako z tohoto bludného kruhu natrvalo vystúpiť?
Niektorí tú zodpovednosť voči sebe našli a vďaka tomu sa môžu tešiť z trvalých výsledkov.
Od výhrezu platničky k životu bez bolesti.
Marek Timkovič 46 rokov, Michalovce / Bratislava
Ako to začalo
(4.12.2016) “Dobrý deň. Mám vážny záujem o tréningy pod Vašim vedením. Zdieľam Vašu stránku a to čo uverejňujete sa mi veľmi páči a rád by som sa od Vás naučil sile a funkčnosti, ale v prvom rade zlepšil stav môjho chrbta. Malou komplikáciou je to, že dlhodobo pracujem v Bratislave, no bývam v Michalovciac0,h ale rodák som z Vranova?. Do práce chodím na turnusy. Momentálne pravidelne cvičím v BA bez vedenia. Za skorú odpoveď Vám ďakujem.”
Tak takto sme zhruba pred rokom začali s Marekom spoluprácu na jeho Trvalej premene.
Vhodný začiatok = polovica úspechu
Po operácii výhrezu platničky nemá človek práve veľa možností na výber pohybových aktivít. A najmä nie z tých, ktoré bývajú často prvou voľbou. Rôzne spoločensko-pohybové aktivity, kolektívne športy a pod. Nie žeby boli vyslovene zlé, naopak, sú výbornou kombináciou pohybu a zábavy, avšak iba v prípade, že je naše telo, náš pohybový aparát na čele s chrbticou na tieto aktivity pripravený.
V opačnom prípade dostane naše prvotné nadšenie a odhodlanie čoskoro ranu istoty v podobe zranenia či poškodenia chrbtice alebo kĺbov. To je jedna z najčastejších príčin prerušenia snahy o zmenu postavy, zlepšenia kondície, zdravia či komplexnej zmeny životného štýlu.
Chceme všetko hneď, s minimom námahy, trpezlivosť chceme ‘’hacknúť’’ a budovanie základov čo najskôr prebehnúť, ideálne preskočiť. Chceme všetko hneď a preto nakoniec nemáme nič alebo prešľapujeme roky na mieste.
Polož si otázky:
- Čo konkrétne som sa naučil za ostatný rok o svojom tele, o pre mňa optimálnom stravovaní, o bezpečnom cvičení, ale aj bezpečnom pohybe mimo telocvične či fitka?
- Čo konrétne som aplikoval do praxe, do života, čo sa stalo natrvalo mojou zručnosťou, ktorá mi reálne pomáha v živote?
- Čo konkrétne som musel za ostatný rok v tejto oblasti zvládnuť, prekonať, pokoriť, z čoho reálne čerpám svoju mentálnu silu a pravé sebavedomie?
Benefity Marekovej premeny
Marek si dnes na tieto otázky môže pokojne odpovedať a byť so svojimi odpoveďami spokojný. Získal niečo konkrétne.
Získal svoje pravé, zdravé sebavedomie.
Získal zdravé, pevné, silné a funkčné telo.
Naučil sa zručnosti, ktoré pôsobia takmer okamžite a natrvalo proti bolesti chrbtice a pohybového aparátu získanej dlhodobým sedením, nesprávnym pohybom, či nesprávnym cvičením.
Získal život bez bolesti.
Nakoniec, nech svoj príbeh popíše Marek sám.
‘’Volám sa Marek mám 46 rokov a cvičiť som začal, keď som mal 38 rokov. K tomu ma donútila moja nadváha a silné bolesti chrbtice. Vedel som, že od bolestí mi lepšie pomôže pohyb ako ládovanie sa liekmi. Tréner vo fitku mi zostavil program “klasický”. Váha sa mi aj pomocou stravy upravila, objavili sa aj nejaké tie svaly, ale bolesti ostali. Nakoniec som skončil na operačnom stole s vyhrezom platničky a necitlivou nohou. Na maródke som na internete hľadal možností ako si pomôcť.
Pohybová príprava / Funkčná sila s kettlebell
Natrafil som na články a videá o cvičení s kettlebelmi, o rozcvičkách (resetoch), o pozitívnych účinkoch na ramená, kĺby, chrbát a držanie tela. Tak som začal hľadať, kto sa v mojom okolí tomu venuje a náhodou som natrafil na stránku Môj osobný tréner, ktorú som začal sledovať.
Cez túto stránku som oslovil Michala a dohodol som si s ním prvý tréning. Začali sme ako on tomu hovorí od prípravky (učil som sa správne dýchať, bedrový ohyb…).
Bilancia 1 roku spolupráce
Dnes po roku môžem hodnotiť.
Bolesti chrbtice – odstránené Mobilita – zlepšená (napr. nevedel som na zemi sedieť s vystretými nohami a pod.
Držanie tela – zlepšené.
Sila – zlepšená (TGU na začiatku 16 kg s problémami dnes 35kg s jednoručkou (ťažšie ako s Kettlebelom). Aktuálne (február 2018 TGU so 40kg kettlebell = 1/2 mojej telesnej hmotnosti)
A základ je, že bez problémov dokážem odstáť cca 10 hod v práci bez bolesti chrbta, čo bol predtým problém.
Žiadna extrémna premena na sezónu – Trvalá premena životného štýlu.
Samozrejme s Michalom pracujeme ďalej, stále je čo zlepšovať. Aj keď v mojom prípade je spolupráca komplikovaná, keďže pracujem v BA a s Michalom mám max. 2 – 3 tréningy v mesiaci (keď som doma).
Podľa jeho plánu trénujem v Bratislave.
Michalovi patrí moja veľká vďaka. Kto má podobný problém a je ochotný na sebe tvrdo pracovať nemá nad čím rozmýšľať.’’
Marek je absolventom programov:
Pohybová príprava a Funkčná sila s kettlebell
Michal Lakatoš
SFG 2 instructor
Vysvetlenie pojmov:
TGU (Turkish Get Up) 200 rokov starý cvik zo “starej školy” siláckych cvikov. Jeden z najkomplexnejších cvikov s voľnou váhou vôbec. Nekompromisný test sily človeka, ktorý otestuje jeho reálnu silu v niekoľkých pohybových vzoroch. Zároveň je to jeden z najsilnejších cvikov na stred tela (core).
Viac o jednom z najsilnejšich cvikov vôbec sa dozvieš na našom kurze “Funkčná sila s kettlebell” na www.staraskolaslovensko.sk alebo na osobnej konzultácii či v programe “Funkčná sila s kettlebell”.
O autorovi: Michal Lakatoš
Športom žijem už od detstva. Učarovali mi bojové umenia. Začal som Judom, pokračoval NinJutsu a zakončil Wing Tsun. Neskôr som sa venoval už len rekreačnému posilňovaniu. Trénerom som od roku 2010.
Ďalšie príspevky od Michal Lakatoš