Certifikát SFG1 kettlebell instructor je udeľovaný organizáciou StrongFirst, ktorá sa venuje silovému tréningu s vlastnou váhou, veľkou činkou a kettlebellmi. Jeho prestíž zvyšuje fakt, že skúšky úspešne neukončí cca 30-40% uchádzačov. Na Slovensku ho vlastní osem inštruktorov a jedným z nich je aj osobný tréner Michal Lakatoš.
Rozdiel medzi klasickými kurzami v tomto odvetví a certifikátom SFG1 kettlebell instructor je v príprave a priebehu záverečných skúšok. V prípade M. Lakatoša platí, že na seminár v Budapešti sa systematicky pripravoval od januára, pričom absolvoval viaceré kurzy v Prahe a Brne.
SFG1 kettlebell instructor nezískaš len tak, musíš byť dôkladne pripravený
„Inštruktorom som sa nestal na seminári, ale počas prípravy a na seminári som to úspešným zvládnutím skúšok len potvrdil. Príprava nie je iba o technickom zvládnutí cvikov, ale aj o nastavení tréningu, aby bol efektívny z pohľadu výkonu, dosiahnutia cieľa, regenerácie a času, ktorý sa mu rozhodnem venovať. V mojom prípade to neznamenalo iba, že som viackrát vycestoval do Prahy a Brna, ale napr. v tejto sezóne som sa vzdal všetkých Spartanov, aby som neriskoval zranenie. Získať tento certifikát nebolo vôbec jednoduché, ani automatické, preto som si musel striktne určiť priority,“ uviedol Michal Lakatoš.
Podmienky certfikácie sú skutočne náročné
Seminár v Budapešti bol dokonalou previerkou ovládania metodických postupov a techniky cvikov s dôrazom na test fyzických a mentálnych síl. Tri dni sa totiž niesli v znamení absolútnej záťaže, navyše v podmienkach, kedy teplota neklesla pod 38 °C a päťdesiat budúcich inštruktorov pracovalo v neklimatizovanej hale.
„Teamleaderi a ich asistenti nás pozorovali od prvej minúty a všímali si každý detail, či sme cvičili so správnou technikou, či sme sa venovali uvoľňovacím cvikom alebo či sme kettlbell odložili na bezpečné miesto. Nikto z nás nevedel, že to bude mať vplyv na celkové hodnotenie,“ dodal M. Lakatoš.
Náročné prekvapenia každý deň
Finále prišlo v nedeľu, keď si všetci mysleli, že program seminára majú za sebou. Opak bol pravdou, pretože na nich čakalo ešte jedno prekvapenie na priamom slnku. Tzv. „Grad Workout“. Teamleaderi im oznámili, že pôjde o dvojhodinovú lekciu. Pointa bola v tom, že si chceli uchádzačov o certifikát otestovať ako sa zvládnu sústrediť na úlohu v momente, kedy po absolútnej záťaži štandardne a objektívne dochádza k poklesu koncentrácie.
„Tréning bol navrhnutý vo dvojiciach. Jeden z dvojice prevádzal sériu cvikov, druhý ho kontroloval. Po skončení série sa vystriedali. A tak dookola až do ukončenia tréningu. Ten, ktorý necvičil, mal svojho kolegu v páre kontrolovať a v prípade, že zaregistroval slabosť, poľavenie v technike či iné nedostatky, okamžite ho upozorniť, aby znížil váhu kettlebell alebo dokonca prerušil tréning. Hoci to trvalo iba „nekonečných“ 25 minút, mali sme toho dosť, pretože od môjho vyhodnotenia situácie záviselo, aby cvičiaci partner cvičil správnou technikou a zároveň sa nezranil.
Keď sme si mysleli, že už je naozaj koniec, dostali sme úlohu urobiť naraz 50 swingov, čo je technicky a fyzicky veľmi náročný cvik a o každom z nás mal prezradiť, ako si dokážeme po takejto záťaži udržať správnu techniku. Mne osobne vyšiel tento záverečný tréning vysoko nad moje očakávania, keďže ako mi bolo v závere oznámené, som ako jediný z kurzu dokončil tento tréning bez toho, aby som musel znížiť váhu používaných kettlebell (2x24kg), pričom sa mi podarilo udržať správnu techniku prevedenia cvikov bez zmeny až do konca.“ vysvetľoval M. Lakatoš, ktorý nielen získal prestížny certifikát, ale zároveň ho navrhli na asistenta teamleadera pre ďalšie semináre.
Prečo práve kettlebell ako tréningový nástroj?
Kettlebell je nástroj s 300-ročnou tradíciou. V komunite silového a kondičného tréningu, najmä pri old school cvikoch, má pevné miesto. Toto športové náčinie odporúčajú aj poprední svetoví fyzioterapeuti a v príprave ho využívajú top športovci.
„Dnes už máme novšie vedomosti o fyziológii a biomechanike pohybu oproti tým z pred tristo rokov. Vďaka tomu sa niektoré cviky ešte viac vyladili a pre ich efektivitu sú maximálne vhodné pre kondičný a silový tréning, pretože telo dokážu doslova „vytuningovať“. Ak sa cvičia pod správnym vedením, majú obrovský prenos do kondície a tiež pomáhajú spevniť chrbticu, či zabezpečiť zdravie kĺbov,“ zdôraznil M. Lakatoš.
Výhodou kettlebelu je i taká maličkosť, že umožňuje tréning v minimálnych podmienkach, čo sa priestoru, náradia a času týka. Navyše, cvičenie s ním je vo vzťahu k dosiahnutiu cieľa absolútne efektívne.
„Jednou z úloh, nás inštruktorov, je nastaviť tréningovú jednotku tak, aby bola efektívna. Výsledky sú naozaj úžasné, pričom na mysli nemám iba dosiahnutie výkonnostného cieľa. Vďaka vyváženému zaťaženiu a regenerácii dokáže človek udržať svoje telo pripravené na radosť z pohybu aj vo vysokom veku. V Brne som napr. stretol pána po šesťdesiatke, ktorý do gymu cestoval hodinu autobusom a bez problémov robil náročné cviky, aké by mnohí jeho rovesníci, a nielen rovesníci, kvôli opotrebovaniu tela nezvládli,“ na konkrétnom príklade demonštroval M. Lakatoš výhody kettlebell.
Máš o tento certfikát záujem aj ty?
Možno ťa tento rozhovor inšpiroval k tomu, aby si tento prestížny certifikát SFG1 kettlebell instructor získal aj ty. Ak máš ďalšie otázky alebo potrebuješ pomôcť s prípravou, kontaktuj ma.
O autorovi: Michal Lakatoš
Športom žijem už od detstva. Učarovali mi bojové umenia. Začal som Judom, pokračoval NinJutsu a zakončil Wing Tsun. Neskôr som sa venoval už len rekreačnému posilňovaniu. Trénerom som od roku 2010.
Ďalšie príspevky od Michal Lakatoš